MKS

Kontakty

BIP

logoMiasta

 

Jak korzystać z e-karty

1. Bilety jednorazowe

System kasowania e-karty z elektroniczną portmonetką funkcjonuje na zasadzie pobierania opłat typu wejście-wyjście, co oznacza, że posiadacz e-karty zobowiązany jest zarejestrować przejazd w chwili wejścia do autobusu poprzez jej przyłożenie do oznaczonego miejsca na kasowniku, zaś w momencie wyjścia z autobusu należy ponownie zbliżyć e-kartę do kasownika.  
  
 
 
Rejestracja (kasowanie) swojego przejazdu.
W przypadku rejestracji swojego przejazdu przy użyciu e-karty spersonalizowanej lub na okaziciela bez prawa do ulgi należy tylko przyłożyć e-kartę do kasownika bez używania przycisków.
 
Każda e-karta na okaziciela w domyśle zakodowana jest jako normalna więc w przypadku posiadania prawa do ulgi zawsze należy wybrać przycisk 2 następnie przyłożyć e-kartę do kasownika.
  
Rejestracja (kasowanie) przejazdu za współpasażera.
W przypadku rejestracji przejazdu za współpasażera należy odpowiednio wybrać przycisk 1 i/lub 2 następnie przyłożyć kartę do kasownika
 
Rejestracja bagażu.
W przypadku rejestracji bagażu należy wybrać przycisk 1 następnie przyłożyć kartę do kasownika
 
Sprawdzanie stanu karty.
W przypadku sprawdzania stanu karty należy wybrać przycisk 3, następnie przyłożyć e-kartę do kasownika.
 
opis_przyciskow_na_kasowniku
 

Aby zarejestrować wyjście z autobusu należy jedynie przyłożyć e-kartę do kasownika bez używania przycisków. Rejestracja wyjścia z autobusu upoważnia do skorzystania z promocyjnych cen biletów.

Zarejestrowanie przejazdu powoduje pobranie ze środków elektronicznej portmonetki opłaty, jak za jazdę do końca trasy autobusu. W przypadku linii wyjazdowych do stref podmiejskich będzie to opłata wyższa od obowiązującej w granicach administracyjnych miasta Mielca. Aby odzyskać nadpłaconą kwotę należy dokonać rejestracji wyjścia z pojazdu podczas wysiadania z autobusu.

W momencie rejestracji wyjścia z pojazdu zostanie zwrócona różnica między  zaliczkowo pobraną opłatą jak za jazdę do końca trasy, a opłatą należną za przejazd do przystanku, na którym pasażer faktycznie wysiadł.

Przykład.
Pasażer doładował kwotą 41 zł e-kartę na okaziciela bez prawa do ulgi, wsiada do autobusu jadącego trasą nr 15 Mielec-Przecław, przejeżdża więcej niż dwa przystanki w strefie 0. W momencie rejestracji wejścia do autobusu system pobiera opłatę w kwocie 3,40 zł, w momencie rejestracji wyjścia z autobusu system zwraca kwotę 1,40 zł

Przy wejściu do autobusu i zbliżeniu e-karty do kasownika, czytnik pokazuje kwotę jaka została pobrana z e-karty oraz aktualny stan konta.

rejestracja_wejcia

Przy wyjściu z autobusu i zbliżeniu e-karty do kasownika, czytnik pokazuje kwotę jaka została zwrócona na e-kartę oraz aktualny stan konta.
  
rejestracja_wyjcia
  
  
  
UWAGA!!!
  1. Kasownik skasuje przejazd, gdy zbliżymy e-kartę na odległość około 5 cm od kasownika. Dlatego osoby, które podczas przejazdu będą używać przycisków, proszone są najpierw o naciśnięcie przycisku, a dopiero później zbliżenie e-karty do czytnika.
  2. Sygnał z kasownika jest na tyle silny, że pasażer może skasować swój bilet bez wyciągania go z torebki, portfela itp.

2. Bilety okresowe

Wszystkie bilety okresowe-terminowe podlegają rejestracji.   
 
E-kartę muszą posiadać także osoby mające prawo do bezpłatnych przejazdów. Dokumentem uprawniającym do bezpłatnych przejazdów jest tylko i wyłącznie imienny bilet elektroniczny za pomocą którego należy zarejestrować każdy przejazd.
 
Rejestracja przejazdu na bilety okresowe polega tylko i wyłącznie na jednokrotnym przyłożeniu e-karty do kasownika w momencie wsiadania do autobusu bez używania przycisków.
 

3. Trasy wyjazdowe poza miejska stefę biletową:

  5A    Dworzec - Przecław/Rzochów
  6      Mielec- Chorzelów
  8      Mielec- Młodochów
  10    Mielec- Wola Chorzelowska- Trześń
  15    Mielec- Przecław
  33    Mielec- Szydłowiec
  34    Mielec-W. Książnicką
  39    Mielec - Ławnica/Chorzelów
  40    Mielec-Przecław/Rzochów